pakostane

Sakrální památky

  • Kostelík sv. Justina (Crkva Sv. Justina) - stojí na stejnojmenném ostrůvku přímo před centrem Pakoštane a byl vystaven v roce 1794 na základech staršího kostela. Vedle kostelíka sv. Justina se nachází i starý hřbitov.
  • Kostel sv. Michala (Crkva Sv. Mihovila) - starý farní kostel byl postavený v roce 1694, cel celkem 4 oltáře z nichž největší byl dřevěný. Kostel byl vysvědcený roku 1715 a svědčí o tom nápis na pamětní desce v kostele. Kolem kostela sv. Michala se nacházel i hřbitov.
  • Kostel Nanebevstoupení Páně (Crkva Uzašašća Gospodinova) - současný farní kostel v centru Pakoštane byl postavený z kamene v roce 1906 dle plánů plánů architekta Cyril Ivekovića. Nyní velký trojlodní kostel skrývá části starého kostela. Kostel má 6 oltářů a na hlavním oltáři je nádherný oltářní obraz Nanebevstoupení a  svetohranilište. V horní části oltáře je pozlacený a pouze zbytky starého farního kostela. Mramorové oltáře po stranách kostela jso pojmenovny podle Panny Marie Růžencové se sochou sv. Antonína Paduánského se sochou a svatého Rocha se sochou. V kostelu je dále kamenný oltář otočený směrem k lidu, kamenná kazatelna, křtitelnice, dvě mísy a sakristie. Kostel byl vysvěcený roku 1912 arcibiskupem Vinko Pulišićem. Kostel je významným kostelem Pakoštane.
  • Kostel sv. Rocha (Crkva Sv. Roka) byl postavený v 18. století nedaleko fary a později se z něj stal hostinec i byl přestaven na skladiště.
  • Kostel sv. Marie (Crkva Sv. Marije) byl postaven ve 13. století a zničen byl v století 17., kdy jsou o něm poslední zmínky. Nachází se v oblasti zvané "Crkvina" v blízkosti Vranského jezera.